Most jött el az a pont, hogy nyúlsz a telefonért és felhívod anyádékat, hogy ugye ott van még a sufniban a bringád, mert elhoznád Pestre? De nem, mégse, jön a tél… Milyen tél? Tavaly is alig volt már hó. Vagy akkor inkább a villamosmegállóban fagysz meg? Na ugye, így legalább még mozogsz is valamit. Apropó, mást most már úgyse nagyon sportolhatsz. Meg hogy nincs zuhanyzó a munkahelyen… De hát hónapok óta homeoffice-ban vagy! Akkor tényleg mehet a "call mama", hajrá, nem fogod megbánni!
A rákészüléshez összeszedtük röviden, hogy mire érdemes figyelmet fordítanod. Ha a bukletek rajongója vagy, itt találsz egy szuper összefoglalót kezdő bringásoknak a Magyar Kerékpárosklub kiadásában. Alább pedig saját tapasztalatok és hasznos linkek következnek.
Először is, ne parázz. A bringás közlekedés minősége sokat javult az elmúlt évben, a vírushelyzet felgyorsította a régóta várt kerékpáros fejlesztéseket. Nézz körül a környékeden, lehet, meg fogsz lepődni hány új bringasáv, kerékpárosoknak kétirányúsított utca vagy forgalomcsillapított útszakasz létesült.
Legyél tisztában a közlekedési szabályokkal, ezzel a saját biztonságérzeted is növeled, magáról az általános biztonságról nem is beszélve. Az nem kifogás, hogy bringásoknak nem kötelező a kresz, gyerekként megtanulhatod, hogy nem megyünk át a piroson, most megtanulod, hogy mi a jobbkézszabály, vagy hogy jobbról is előzhetsz álló kocsisort (ha van minimum 1 m-nyi helyed erre). A Kerékpárosklub fent említett Kisokosa segít neked eligazodni.
Fotó: Huszthy Zita
Ide kapcsolódik a minimum kötelező felszerelések beszerzése. Tehát, legyen első és hátsó lámpád, prizmáid, csengőd (komolyan, hidd el, hasznos is!) és két egymástól független féked. Ennyi, ami a városban (lakott területen) kötelező. Ennek részleteiről szintén a Kisokosban olvashatsz. A lámpák erősségén ne spórolj, legyél mindig jól látható. Ezen kívül persze legyen egy jó lakatod és bármi egyéb, ami számodra kényelmesebbé vagy hatékonyabbá teszi a bringázást. De alapvetően nem kell vagyonokat költened rá. Az első kerékpáromat 15 000 forintért vettem és ezután 3 évig nem vettem BKV-bérletet.
>Szerezz be az időjárásnak megfelelő ruházatot, őszre és télre egy jó eső- és szélálló kabátot, vastag kesztyűt és sapkát valamint térdmelegítőt. De itt se verd felesleges költségekbe magad, nem kell a legpróbb technikai felszerelés. A lényeg, hogy kényelmes legyen, ne hűlj ki, ne ázz nagyon szét és ne akadjon semmi a küllők közé (vagy szerelj fel szoknyavédőt). Már évek óta nem a hó és a jég a téli bringázás fő ellensége. A latyak elleni védekezés hatékony eszköze lehet a sárhányó és a láncvédő, illetve egy esőnadrág.
Hátizsák, csomagtartó, kosár, pók és kis túlzással költözködni tudsz, de legalábbis egy zsugor vizet vagy 50 guriga wc-papírt hazaszállítani. Erről a témáról aztán a futároknak is lenne mit mesélni.
Kérd meg egy rutinosabb ismerősöd, hogy tekerjen veled pár kilométert a városban, de a youtube-on is találsz goprós videókat bizonyos útvonalakról. A Kerékpárosklub készített útvonalvideókat az épp felújítás alatt lévő hármas metró középső szakaszáról, Óbudáról, de Sebők Máté ott.vagyunk.mar nevű szuper insta-oldalán meg aztán bőven találsz muníciót.
Keress megfelelő helyet a bringádnak, ahol éjszaka tárolhatod. Ha emeleti lakásban laksz és naponta használod, nézz körül az udvaron. Ha nincs fedett hely, használj ponyvát. Még az is lehet, hogy a társasházadban biztonságos és fedett tároló áll a lakók rendelkezésére. Legyen egy jó zárad és a lámpákat, könnyen mozdítható felszereléseket ne hagyd a bringán, ha magára hagyod.
Hegyes-völgyes környéken laksz? Ez érdekelhet: október végétől lehet pályázni elektromos rásegítésű kerékpárok vásárlási támogatására.
Vizuális típus vagy? Akkor ezt a sorozatot neked találták ki.
Szóval akkor hajrá, üdv a klubban! Sőt, ha igazán komolyan gondolod, akkor üdv a Magyar Kerékpárosklubban!
Fotó: Szekér László
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.