Nem mintha hinnék abban, hogy az eltérő dátumtól, bármi is változna szombatról vasárnapra virradóra, de úgy tűnik az év utolsó hete mégis az összegzéseké. Így aztán mi is összegezzük 2011-et, ami bringás szempontból egy földrengés volt (tényleg, emlékszik még bárki a januári földrengésre?).
Egy éve azt mondtuk, hogy 2010 volt a bringázás éve, de ez az állítás idén tavaszra értelmét is vesztette. Amíg azt hittük, hogy tavaly nyerte el polgárjogát a bringás közlekedés, tavaszra akkorát durrant a biciklis bomba, hogy alig bírtuk kapkodni a fényképezőgépet. Az őszi hangversenyes Critical Mass pedig csak megünnepelte az egészet. Na erről a gyönyörű évről szól ez a szubjektív válogatás.
Az év embere az öltönyös, magassarkús és szoknyás biciklista
A bringaboom egyik fokmérője, hogy a mindennapos forgalomban ott vannak a szoknyás, öltönyös, magassarkús bringások. Ez még nem is lenne egy nagy tétel, de a fejemben gomolygó címkefelhő szerint mintha idén minden eddiginél több bicajost láttunk volna ilyen outfitekben. Ehhez pedig csak egy extra, hogy az év öltönyös bringázása a londoni polgármesterrel együtt tekerő Arnold Schwarzeneggeré volt.
Az év bringás fejlesztése
2011-ben ért körbe Budapesten a kiskörúti biciklisáv. Egy régi történet, egy igazi harc volt ez a budapesti bringaboom történetéből. Nem is olyan rég még sokan sok mindent próbáltak megtenni ellene, majd tavaly felkerült a biciklis forgalomszámláló a Nemzeti Múzeum elé, ami azóta folyamatosan dönti a napi rekordokat - az idei forgalomnövekedés ezen a szakaszon kb 90%-os volt (a napi rekord szeptemberben dőlt meg 2000+os adattal). Idén júniusra a Károly körút emberi környezetté varázsolásával a bringasáv elérte a Bajcsy és Andrássy út biciklis fejlesztések kórtörténeteit idéző létesítményeit és mára itt előzgetik egymást a legjobban öltözött pesti arcok. A bicajos mozgalom teljesen korrekten megmutatta, hogy örülni is tud: a tervezésben és építésben részt vett mérnökökkel Happy Mass-t rendeztek a Kiskörúton.
Az év bringás blamázsa
Igen, a Margit híd. Nagyjából 30 milliárd forintból sikerült újjáépíteni egy hidat, ami - bár felpakoltak rá több tonna historizáló giccset - már jövőre sem fogja tudni kiszolgálni a közlekedők igényeit. A korábbi városvezetők egy kompromisszumba kényszerítették a Kerékpárosklubot azzal, hogy csak a járdán engedtek kialakítani bicikliutat, de végül abból is elvettek legalább egy métert. Így elkészült egy járdabicikliút, ami szűk, de piros, a levezetései botrányosak, de sok pénzbe került. Kár, hogy a Budáról Pestre haladóknak a déli oldalra beígért bicikliút és a kisgyerekek elütése helyett az utat választókat legalizáló végleges piktogramsor az átadásig sem készült el. Nem baj, majd 30 év múlva, addig az eszméletlenül növekvő bringás tömeg majd ellesz valahogy a gyalogos és autós forgalommal.
Az ideiglenes piktogramok júliusi felfestésénél az RTL totálisan téves Híradó riportjára készült két videó válasz is. Egyiket, mint cyclechic-ként (alább), a célja, hogy bemutassa milyen egyszerű az úton közlekedni. A másik pedig just for fun.
Margit híd piktogramok használatban from Cyclechic hu on Vimeo.
Az év nemzetközi botránya
Idén júniusban egy New York-i rendőr megállított egy nőt, mondván a túl rövid szoknyája eltereli az autós sofőrök figyelmét és balesetet okozhat (wtf?). A hölgy Jasmijn Rijcken, a Van Moof holland bringamárka képviselője volt. Az abszurd intézkedésből (hazaküldték átöltözni...) nemzetközi botrány lett, amit egy rövidszoknyás bringás felvonulás követett "I love the way i bike" jelszóval, mely nem mellesleg jó reklám lehetett a bringamárkának is.
Legújabb népszokás: a bringás esküvő
Valahogy az idei év második felében annyi bringás esküvőről kaptunk képet, hogy alig bírtuk kapkodni az egeret. Gyerünk, gyerünk, imádjuk ezt, ne kíméljetek:)
2011 bringás divatbemutatója
Több bringás divatbemutatóban vettünk részt idén, de a kedvenc a kicsit esősre - de ettől pont jó hangulatúra - sikerült Dürer kerti volt az április 30-i Critical Mass után.
Az év retrója
Super8-as kamera veterán libakergetővel? Abszolút viszi a prímet!
Az év csomagjai
Lehoztunk év elején egy hosszabb szösszenetet a cargo bringákról, de igazán sok dobozos bringa nélkül is születnek jó megoldások a hazai betonon. Ilyen volt a Bringázz a Munkába reggelire péksütit szállító Bringakonyha stábja a megpakolt kosarakkal, de legyünk nagyvonalúak és könyveljük el a szállítási megoldások közé a gyermekek utaztatását vagy épp a hangszerrel, virágcsokorral bringázást is, hiszen mindegyik egy-egy szuper ötlet a mindennapos közlekedésből.
2011 bringás paparazzo fotói
A fotógéppel mászkálás egyik előnye, hogy különböző ismert emberek tekernek szemben, akiket könnyű lekapni. Így akadtunk a barátnőjét csomagtartón fuvarozó Puskás Petibe, vagy a mostanában leginkább önmagát a Parlamenthez láncoló Kaufer Virág LMP-s képviselőbe.
Az év utazása
Nekünk legalábbis az volt. Júniusban összegyűlt a világ kb. 40 városában működő cycle chic blogok szerkesztőinek legjava Barcelonában. Blogoltunk is már róla és pár hónapja készítettem egy videót is, hogy felmelegítsük a fagyott végtagokat.
Cycle chic blogger conference - Barcelona 2011 from Cyclechic hu on Vimeo.
Az év bringás találmánya
A legbüszkébbek természetesen a blogon oldalt található, Kocsmabloggal közös bringás kocsmakeresőre vagyunk, de nem hagynánk ki a sorból a többi csajos terméket sem. Ilyen például a dizájner szoknyacsipesz, vagy egy pesti lány által kitalált csomagtartóbiztos táska.
Az év bringás videója
Ne legyünk szerények, legyünk büszkék! Gyönyörű városunk, bringáink és bringásaink tutira lenyomnak mindenkit. Elég faszára sikerült a 3.1 Phillip Lim divatvideója, vagy éppen a Copenhagen Cycle Chic és a Muuse közös alkotása, de mi a sajátunkat szeretjük. I love Budapest - I bike Budapest címmel csináltunk idén egy kisfilmet a bikelove-ról, ami szerintünk pöpec lett és pont.
I love Budapest. I bike Budapest. from Cyclechic hu on Vimeo.
Az év leghasznosabb infografikája
A poszt végére kezd kicsit rajoskodásba fajulni a dolog, de sebaj. Benne volt a ugyanis a kezünk a Moha egyetemista magazin bringás infografikájában, ami a Rocket Bikes infói alapján közösen dolgozza fel azt, milyen áron lesz a nyugati lomis bringából stílusos városi csapató.
És a TEDxYouth...
És hogy mi ez a Cycle chic és milyen szempontok alapján blogolunk meg válogatunk ki ezt-azt egy évből? A novemberi TEDxYouth@Budapest-en volt erről az egészről egy 10 perces előadás. Ha érdekel, nézd meg.
Köszönjük, hogy eddig velünk voltatok, jövőre újult erővel térünk vissza! Jó vasárnapot!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.